Randevu Talebi Formu

  İletişim bilgilerinizi bize gönderdikten sonra ekibimiz sizinle iletişime geçip en uygun randevu tarihi hakkında sizi bilgilendirecektir.
  Kök Hücre ve PRP

  Kök hücreler vücuttaki oldukça aktif hücrelerdir. Zaman içerisinde hareket ve çoğalma kaybına uğrayan, pasifize olan hücrelerin, yeterince canlı kalamayan dokuların yeniden genç, sağlıklı ve diri, parlak görünebilmesi için uygulanan kök hücre tedavisi son yıllarda dermokozmetik cerrahi alanındaki en büyük ilerlemelerden biridir. Bulunduğu dokudaki tüm hücrelere dönüşebilme özelliğine sahip, sürekli kendini yenileyen ve kaynak olabilen hücreler, “kök hücre” olarak anılıyor. Kök hücreler sürekli çoğalabilme ve köken verebilme özelliklerinden ve bulundukları ortamda büyüyebilme yeteneklerinden dolayı vücudun yenilenmesi ve gelişmesi açısından son derece önemli bir role sahiptirler. Kök hücre elde etmenin birkaç yöntemi olmasına rağmen en bilinen ve kolay yöntem yağ dokusundaki damar çeperi kök hücrelerinin ayrıştırılması ve kullanılmasıdır.

  Cilt altı yağ dokusu hiçbir işleme sokulmadan kullanıldığında son derece kısa süreli bir etki sağlar. Yetersiz ve uygun olmayan şartlarda yapılan uygulama, sadece bir yağ dokusu enjeksiyonu şeklindedir ve dolayısıyla kalıcılığı veya dokuda oluşturacağı gençleştirme etkisi de neredeyse yok denecek kadar az hissedilmektedir. Bu sebeple özel bazı filtreler ve enzimler yardımıyla kök hücreler ve yağ asitlerinden arındırılmış doku ayrıştırılır.

  Çok özel bir laboratuar ortamı ve ekipman gerektiren kök hücre elde edilmesi işlemi ne yazık ki ülkemizde çok kolay ve her yerde bulunabilen bir uygulama değildir..

  Vücudun herhangi bir bölgesinden alınan cilt altı yağ dokusu özel cihazlar ve doku filtreleri yardımıyla arındırılır. Ancak bu saflaştırma işleminden sonra kök hücreler veya kök hücreden zengin yağ dokusu kullanılabilir ve bu sayede kullanılan doku kalıcı olur ve amaca hizmet eder. Elde edilen bu son derece aktif kök hücreler yardımıyla yüzdeki kırışıklıklar ve gevşemeler, boyun, dekolte, göğüs ve karın cildindeki sarkmalar, ellerdeki yaşlılık belirtileri, hatta saçlı derideki hücreler gibi zamana yenik düşen yapılarda genç bir görünüm sağlanabilir Genelde kök hücre uygulamalarını steril ortamda ve lokal anestezi ile gerçekleştiriyoruz. Bazen gerek gördüğümüz durumlarda bu uygulamalara belirli dalga boyu ve frekanstaki lazerler ile destek oluyoruz. En yaygın olarak yüze uygulanan tedaviler dikkat çekiyor. Ayrıca el sırtı ve dekolte bölgesinin de oldukça rağbet gördüğünü belirtebilirim.

  Estetikte PRP Uygulaması

  Platelet Rich Plasma yani Plateletlardan zengin plasma uygulaması, vücudun en fazla değişim döngüsüne sahip dolayısıyla en aktif organı kabul edilen kanın platelet ismi verilen pıhtılaşma elemanlarını ayırma prensibine dayanır. Growth Hormone (büyüme hormonu) ve Growth Factors (büyüme faktörleri) içeren PRP hücrelerinden zengin bu sıvı ile belirli bölgelerde aktivasyon sağlayabiliyoruz.

  PRP nasıl elde edilir? Hastalarımızdan aldığımız kan, yaklaşık 30 dakikalık özel bir teknoloji gerektiren prosedür ile Platelet hücrelerinden zengin bir plasma haline getirilir. Sonra bu sıvı ihtiyaç duyulan bölgede deri içine yaygın bir biçimde enjekte edilerek istenen sonuç elde edilir.

  Eller, yüz, boyun, dekolte bölgesi, göğüsler, karın cildi, bacak içleri, ayaklar, saçlı deri gibi pek çok bölgede bir aktivasyon sağlamak, olgunlaşmış deriyi canlandırmak, sağlıklı bir hale sokmak için önerilen PRP tedavisi son derece kolay, kısa ve etkili bir yöntemdir.  Bilinmesi gereken en önemli detay, yapılan çok sayıda araştırma sonucunda PRP uygulamalarının anlamlı derecede etkili olabilmesi için 1 ay içerisinde en az 3 kere uygulanması gerektiğidir. Yani son veriler ışığında 6 ayda bir yapılan uygulamalar ne yazık ki hicbir işe yaramamaktadır. Kliniğimizde PRP uygulamalarını sıklıkla, saç bio-stimulasyonlarında ve yüze uyguladığımız altın iğneli fraksiyonel radyofrekans işlemleri sırasında kullanıyoruz. Kendi serilerimdeki hasta geri dönüşlerine göre yüzde 80-85 faydalı olabildiğimizi söyleyebilirim.