Randevu Talebi Formu
[contact-form-7 id="31" title="İletişim formu 1"]
Tazelenme Botoxu

Botox nedir?

BOTOX® (onabotulinumtoxinA), Clostridium botulinum bakterisinden elde edilen ve reçete edilerek hekimler tarafından kullanılması gereken saflaştırılmış  botulinum toxin type A proteinidir. FDA (Amerika Birleşik Devletleri İlaç ve Beslenme Yönetimi) tarafından 1969 yılında çocuklarda şaşılık tedavisinde kullanılarak onaylanan ilk medikal botulinum toxin type A yani BOTOX® dur.

BOTOX®  uygun dozlarda kas veya glandlar içine enjekte edildiğinde kişiden kişiye değişmekle birlikte yaklaşık 3 ila 10 ay boyunca etkisini sürdürebilir.

Anatomiyi çok iyi bilmeyen kimse Botox yapmamalıdır

Botox yapan bir hekimin özellikle yüz anatomisine çok hakim olması gerekir. Birbirleriyle cok yakın ilişki içinde bulunan yüz mimik kasları ve hayati önem taşıyan yüz sinirlerini varyasyonları ile birlikte bilmeden, incelemeden Botox yapmak inanılmaz büyük bir risktir. Anatomik yapılara dikkat etmeden yapılan Botoxların sonuçları geri dönüşsüz komplikasyonlara neden olabilir.

Kırışıklıklar nasıl ortaya çıkar?

Ciltteki kırışıklıklar sadece hücresel değişiklikler, kollajen kaybı veya serbest radikallerin zararlarına bağlı olarak değil birçok farklı faktörün etkileri sonucu ortaya çıkarlar.

Somurttuğunuzda veya dikkatli baktığınızda kaşlarınızın arasındaki kaslar kasılarak bu bölgedeki cildinizin kırışmasına ve çizgilerin derinleşmesine neden olurlar.

Aynı şekilde gözlerinizi kısarak uzağa baktığınızda göz çevresi kaslarınızı hareketlendirerek özellikle göz kenarlarınızda kaz ayağı dediğimiz ince kırışıklıkları oluşturursunuz.

Şaşırma tepkisi ile alında oluşan çizgiler de burada işlev gören oldukça güçlü ve büyük bir kasın hareketi ile gerçekleşir. Özellikle sigara içen insanların dumanı çekme sırasında dudaklarını büzüştürmesi için kullandığı ağız çevresi kasları da dudaklarda dikey çizgilere neden olur.

Sonuç olarak, vücudun çeşitli bölgelerinde çeşitli hareketler için kullanılan kaslar üzerlerindeki deride kırışıklık, buruşma, zamanla derinleşen ve yerleşen çizgilere neden olurlar.

Tazelenme Botoxu

Kaşlarınızın arasındaki, alnınızdaki veya göz çevrenizdeki bu kasların uygun bir refreshing botox (tazelenme botoxu) uygulaması  ile belirli bir süre zayıflatılması bu kırışıklıkların oluşmasını önleyeceği gibi mevcut çizgilerin derinleşmesini engelleyecek böylece belki de olası bir cerrahi işlemi senelerce öteye atma şansını size verecektir.

Botox ile tüm mimikler yok oluyor mu?

Ben hastamla yaptığım muayene ve görüşme esnasında onun şikayetlerini ve benim yapabileceklerimi, anatomik bazı sınırlar içinde belirliyorum. Sonrasında diyelim ki tüm yüzünüzü maske haline çevirmek için 10 birimlik bir botox uygulaması yapmak gerekiyorsa, ben her zaman 3-4 veya hastanın isteğine göre 5-6 birim gibi bir uygulama yapıyorum.. 1 hafta sonra bir kontrole çağırıyorum, eğer istersek 2 birim daha bir uygulama yapıyoruz hatta belki 1 hafta sonra tekrar görüşüp 1 birim daha yapıyoruz. Yani sürecin herhangi bir yerinde hastam bana ‘HAH TAMAM İŞTE BU’ dediği anda kalıyoruz.

Ben bu uygulamaya Refreshing Botox yani tazelenme botox’u diyorum. Çünkü bu uygulama sonucu ortaya çıkan görüntü daha genç daha pürüzsüz daha az kırışık bir yüz ama yine sizin tazelenmiş belki 5-10 yıl öncesine dönmüş kendi yüzünüz. Yabancı, mimiksiz, farklı gülen veya hiç gülemeyen ifadesiz bir yüz değil.

Özensiz, ezbere yapılan Botox uygulamaları, hepsi birbirine benzeyen yüzler ortaya çıkarır

Çünkü aslına bakarsanız yüzünüzdeki tüm mimikleri yok etmek, ifadesiz bir surat oluşturmak veya sokaklarda gördüğünüz hepsi birbirine benzeyen kadınlara çevirmek veya çevirmemek çok kolay, ve estetik cerrahin elinde..

Eğer her insana aynı yerlere, aynı dozda ezberlemiş gibi yapılırsa botoks sonuçlar da birbirine benzeyen maske suratlar ortaya çıkar.