Randevu Talebi Formu
[contact-form-7 id="31" title="İletişim formu 1"]
Abdominoplasti

Karın germe (Abdominoplasti) ameliyatı nedir?

Karın cildi ve karın cilt altı dokuları dış etkenlerden farklı boyutlarda etkilenir. Zamanla elastik yapısını kaybeden karın cilt ve cilt altı dokuları gevşer ve sarkar. Doğumlar ve sık kilo alıp-vermelerle karın ön duvarını oluşturan kaslar birbirinden ayrılır. Karın içi organların baskısına direnemeyen deri hem sarkık, gevşek, çatlaklarla dolu hem de yeterince güçlü olmayan kaslar nedeniyle bombeli, estetik olmayan bir görüntüye bürünür.

Karın germe operasyonu özetle; gevşeyen, diriliğini yitiren, formunu kaybeden, kırışan ve sarkan karın bölgesinin gerginleştirme işlemidir. Fazla olan karın derisi alınır ve gevşeyen karın kasları da yeniden sıkı ve gergin bir hale getirilir.

Karın germe ameliyatına neden ihtiyaç duyulur?

Karın kaslarında ve derisinde form kaybı, sarkma ve gevşeme çoğunlukla gebelik sonrası veya kilo vermeye bağlı olarak ortaya çıkar.

Karın germe ameliyatı için yaş sınırı var mıdır?

Abdominoplasti, genel anestezi altında operasyon yapılmasında sakınca bulunmayan her hastaya uygulanabilir bir operasyondur. Herhangi bir yaş sınırı bulunmamakla birlikte doğum veya yüksek miktarda kilo verme planları olan kişiler için operasyonun ertelenmesi tercih edilebilir.

Karın germe ameliyatı hazırlık süreci nasıl olmalıdır?

Her operasyon öncesi olduğu gibi uygun tetkikler yapılmalıdır. Hastalarımızın en az 2 hafta süre ile kan sulandırıcı etkisi olan ilaç ve takviyeleri kesmeleri ve kesinlikle sigara kullanmamaları önemlidir.

Karın germe ameliyatı başka uygulamalarla kombine olarak yapılabilir mi?

Abdominoplasti ameliyatının bir komponenti olarak, uygun görülürse, sınırlı bir alanda liposuction yapılabilir. Ancak hem operasyon süresinin uzamaması ve buna bağlı olası komplikasyonlardan kaçınmak amacıyla, hem de plastik cerrahın fiziki ve mental konsantrasyonunun üst düzeyde olabilmesi adına başka operasyonlarla kombine edilmesi bir çok hekim tarafından tercih edilmemektedir.

Karın germe ameliyatı sonrası hastanede kalmak gerekir mi? Ameliyat sonrası iyileşme süreci ne kadar sürer?

En az bir gece hastanede kalmak uygun olacaktır. Operasyon sonrası ikinci gün pansumanlar değiştirilir, varsa drenler çekilir ve hasta önerilerle günlük yaşamına tamamen geri dönebilir. İyileşme süresi 2-4 hafta olarak kabul edilebilir.

Karın germe ameliyatı mı yoksa Liposuction mı?

Karın bölgesinde fazla yağ dokusu ile birlikte cilt fazlalığı varsa liposuction ve karın germe aynı seansta uygulanabilir. Ancak operasyonun tekniğine bağlı olarak liposuctionın sınırlı ve orantılı yapılması önemlidir. Karın derisine ne kadar güvenebileceğimize bağlı olarak da sadece liposuction veya sadece abdominoplasti operasyonu seçimi yapabiliriz.

Hamilelik dönemi sonrası karın germe ameliyatı ne zaman yapılmalıdır?

Hamilelik sonrası hem karın bölgesindeki cildin hem de rahim ve diğer iç organların eski hallerine dönmelerine izin vermek amacıyla abdominoplasti operasyonunun en az 6 ay süre ile yapılmaması gerekmektedir.