Randevu Talebi Formu
[contact-form-7 id="31" title="İletişim formu 1"]
Stem Cell/PRP

STEM CELL

Zaman içerisinde hareket ve çoğalma kaybına uğrayan, pasifize olan hücrelerin, yeterince canlı kalamayan dokuların yeniden genç, sağlıklı ve diri, parlak görünebilmesi için uygulanan kök hücre tedavisi son yıllarda dermokozmetik cerrahi alanındaki en büyük ilerlemelerden biridir. Bulunduğu dokudaki tüm hücrelere dönüşebilme özelliğine sahip, sürekli kendini yenileyen ve kaynak olabilen hücreler, “kök hücre” olarak anılırlar. Kök hücreler sürekli çoğalabilme ve köken verebilme özelliklerinden ve bulundukları ortamda büyüyebilme yeteneklerinden dolayı vücudun yenilenmesi ve gelişmesi açısından son derece önemli bir role sahiptirler.

Kök hücre elde etmenin birkaç yöntemi olmasına rağmen en bilinen ve kolay yöntem yağ dokusundaki damar çeperi kök hücrelerinin ayrıştırılması ve kullanılmasıdır. Ancak bilinmesi gereken bu şekilde elde edilen kök hücre sayısı konvansiyonel yönteme göre çok daha azdır.

Cilt altı yağ dokusu hiçbir işleme sokulmadan kullanıldığında son derece kısa süreli bir etki sağlar. Yetersiz ve uygun olmayan şartlarda yapılan uygulama, sadece bir yağ dokusu enjeksiyonu şeklindedir ve dolayısıyla kalıcılığı veya dokuda oluşturacağı gençleştirme etkisi de neredeyse yok denecek kadar az hissedilmektedir.

Çok özel bir laboratuvar ortamı ve ekipman gerektiren konvansiyonel kök hücre elde edilmesi işlemi ne yazık ki ülkemizde çok kolay ve her yerde bulunabilen bir uygulama değildir..

Elde edilen bu son derece aktif kök hücreler yardımıyla yüzdeki kırışıklıklar ve gevşemeler, boyun, dekolte, göğüs ve karın cildindeki sarkmalar, ellerdeki yaşlılık belirtileri, hatta saçlı derideki hücreler gibi zamana yenik düşen yapılarda genç bir görünüm sağlanabilir.

Genelde kök hücre uygulamalarını steril ortamda ve lokal anestezi ile gerçekleştiriyoruz. Bazen gerek gördüğümüz durumlarda bu uygulamalara belirli dalga boyu ve frekanstaki lazerler veya radyo frekans cihazları ile destek oluyoruz.

Stem Cell/PRP

PRP

Platelet Rich Plasma yani Plateletlardan zengin plasma uygulaması, vücudun en fazla değişim döngüsüne sahip dolayısıyla en aktif organı kabul edilen kanın platelet ismi verilen pıhtılaşma elemanlarını ayırma prensibine dayanır.

Growth Hormone (büyüme hormonu) ve Growth Factors (büyüme faktörleri) içeren trombosit hücrelerinden zengin bu sıvı ile belirli bölgelerde aktivasyon sağlanabilir.

PRP nasıl elde edilir?

Hastalarımızdan aldığımız kan, yaklaşık 30 dakikalık özel bir teknoloji gerektiren prosedür ile Platelet hücrelerinden zengin bir plasma haline getirilir. Sonra bu sıvı ihtiyaç duyulan bölgede deri içine yaygın bir biçimde enjekte edilerek istenen sonuç elde edilir.

Eller, yüz, boyun, dekolte bölgesi, göğüsler, karın cildi, bacak içleri, ayaklar, saçlı deri gibi pek çok bölgede bir aktivasyon sağlamak, olgunlaşmış deriyi canlandırmak, sağlıklı bir hale sokmak için önerilen PRP tedavisi son derece kolay, kısa ve etkili bir yöntemdir. Bilinmesi gereken en önemli detay, yapılan çok sayıda araştırma sonucunda PRP uygulamalarının anlamlı derecede etkili olabilmesi için eşlik eden enerji bazlı bir cihaz ile uygulanması gerektiğidir. Yani son veriler ışığında sadece PRP şeklinde yapılan uygulamalar ne yazık ki hiç bir işe yaramamaktadır. Çünkü dokuda kontrollü bir hasar oluşturulduğu taktirde kullanılan kaliteli plazma yani PRP o hasarı tamir etmekte daha başarılı olmaktadır Kliniğimizde PRP uygulamalarını sıklıkla, yüze uyguladığımız altın iğneli fraksiyonel radyofrekans ve farklı lazer işlemleri sırasında kullanıyoruz.